‹ Prev
Next ›
#10 (1 1/4" x 1/16") Advantage Rubber Bands, 1 lb. Box
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Ideal for everyday office use and industrial applications.
- Mid-range natural-latex, rubber content.
- Excellent stretch and a firm hold.
- Sturdier, with a higher tensile strength, than average rubber bands for everyday use.
- Good band count per pound.
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Product Name | Advantage Rubber Band |
| Product Color | Natural Crepe |
| Features | Stretchable ~ Elastic |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Size Standard | #10 |
| Length | 1.3" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Industrial Applications ~ Office ~ Warehouse ~ Home |
| Country of Origin | United States |
| Width | 0.1" |
Product Information
| Brand | Alliance Rubber |
| Type | Rubber Bands |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews