- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
<
>
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 21.5" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 21.5" |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Clear ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Product Name | Anti-Glare Filter |
| Width | 18.75" |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Anti-reflective ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Reversible Matte-to-Matte |
| Height | 10.56" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: KTKSVL215W24 Stock Available
-
Product Code: STCPRIVSCNMON21Currently out of Stock
-
Product Code: MMMPF215W9EM14 Stock Available
-
Product Code: MMMHC215W9B22 Stock Available
-
Product Code: MMMGF215W9BCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN2051532 Stock Available
-
Product Code: FEL4807001Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
