- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
<
>
3M Privacy Filter for 20in Monitor, 16:9, PF200W9B Black, Matte - For 20" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 20" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Product Name | Privacy Filter |
| Width | 17.44" |
| Country of Origin | United States |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Crystal Clear Image ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Matte-to-Glossy |
| Height | 9.81" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews
