‹ Prev
Next ›
Acme United ExtremEdge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray - 4.50" Cutting Length - 9" Overall Length - Bent-left/right - Titanium - Round Tip - Gray/Yellow - 1 Each
15 Stock Available
Non-Returnable
- High-performance titanium scissors provide 3x the strength of stainless steel.
- Easily cuts multiple layers of even the toughest material.
- Improved ergonomic soft handle for comfort.
- Lightweight yet durable.
- Bent handle cuts easily and comfortably on a flat surface.
- Corrosion resistant for longer blade life.
- Ideal for heavy usage cutting of plastic packages, thick fabric and boxes.
Product Details
General Information
| Tip | Round |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ExtremEdge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray |
| Product Material | Titanium ~ Nylon |
| Product Line | ExtremEdge |
| Product Color | Gray/Yellow |
| Blade Material | Titanium |
| Cutting Length | 4.50" |
| Length | 9" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Handle Orientation | Bent-left/right |
| Handle Material | Nylon |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
Product Information
| Brand | Acme United |
| Type | Scissors |
Description
The high performance patented titanium bonded blades provides three times the strength of classic stainless steel blades and they stay sharp and effective even after long use. The redesigned ergonomic handle provides maximum comfort during use. This will be the last scissor you will ever need.
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM14726130 Stock Available
-
Product Code: ACM13140238 Stock Available
-
Product Code: ACM10545Currently out of Stock
-
Product Code: MIIMDS08950184 Stock Available
-
Product Code: FSK153520100548 Stock Available
-
Product Code: FSK1535201004142 Stock Available
-
Product Code: FSK105580100466 Stock Available
-
Product Code: ACM1597215 Stock Available
-
Product Code: ACM1597115 Stock Available
-
Product Code: ACM14872140 Stock Available
-
Product Code: ACM14871Currently out of Stock
-
Product Code: ACM1472759 Stock Available
-
Product Code: ACM14607186 Stock Available
-
Product Code: ACM13130147 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews