- Toolless Rack Mounting Capabilities - Server cases do not require additional tools to mount into NetShelter Enclosures, which allows the users to quickly and easily mount units in the rear of the enclosure.
- Vertical Mounting Capabilities - Easily mounts vertically in racks or enclosures and occupies zero U of valuable rack space, which allows more equipment in the rack. Units that mount vertically are optimized to fit in a NetShelter enclosures.
<
>
APC by Schneider Electric Basic Rack 3680VA PDU - Basic - 3680 W - 10 ft Cord Length - Rack-mountable
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Power Rating (VA) | 3680 VA |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Basic Rack 3680VA PDU |
| Weight (Approximate) | 12.25 lb |
| Width | 2.2" |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer Part Number | AP7554 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 63.8" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | PDU |
Description
The American Power Conversion (APC) Basic Rack Power Distribution Unit (PDU) distributes power to devices in the rack. The Rack PDU has twenty IEC -320 - C13 outlets and four IEC-320-C19 outlets. The 10-foot (3.05-meter) power cord terminates with a IEC-309 16A connector.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
