‹ Prev
Next ›
Avery® 7"x10" Removable Label Safety Signs - 7" Width x 10" Length - Removable Adhesive - Rectangle - Laser, Inkjet - White - Film - Water Resistant - 1 / Sheet - 15 Total Sheets - 15 / Pack
Currently out of Stock
- Blank adhesive signs you can customize and print on-site to help maintain a safe workplace; Easily print and post important workplace safety messages like "Employees Must Wash Hands", "Prevent Germs", "Virus Outbreak - Proceed with Caution" and "Hand Wash" with blank sign labels from Avery.
- Surface Safe adhesive is engineered to stick strong and remove cleanly. Great for indoor surfaces like painted walls, drywall, metal and glass.
- Durable polyester material is chemical, water and tear resistant, so you are assured signs will last.
- For laser and inkjet printers, no specialized label or sign printer required.
- Free Design and Print software includes hundreds of stock and customizable OSHA and ANSI caution sign, danger sign, warning sign, germ prevention sign, templates and more at avery.com/customize.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Removable |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 10" |
| Label Width | 7" |
| Shape | Rectangle |
| Number of Labels per Sheet | 1 |
| Number of Sheets | 15 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | White |
| Product Line | Surface Safe |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 15 / Pack |
| Product Name | 7"x10" Removable Label Safety Signs |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Removable ~ Durable ~ Tear Resistant ~ Chemical Resistant ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Warning Label |
Description
Easily create cost-effective removable label signs that will help maintain a safe workplace without damaging walls and paint. Made of durable, professional-grade material, and engineered to resist water, chemicals and hold up to wear and tear in warehouses and on the manufacturing floor. Specially designed Surface Safe® adhesive sticks securely yet removes cleanly from painted walls, drywall, metal and glass without any residue or damage to surfaces. For laser and inkjet printers - no special label or sign printer required. Customize and print using Avery® Design and Print software. Choose from hundreds of stock designs that are compliant with ANSI® and OSHA®, or customize your own.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews