‹ Prev
Next ›
Avery® Earth Friendly Rectangle Labels for Laser and Inkjet printers, 3 1/3 x 4"
9 Stock Available
- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
Product Details
General Information
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 100 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 600 |
| Product Name | Eco-Friendly Shipping Labels for for Laser and Inkjet Printers, 3?" x 4" |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 600 / Box |
| Product Line | EcoFriendly |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Recyclable ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
These versatile ecofriendly address or shipping labels work for you, and the environment. With our free templates and designs from Avery® Design & Print, you can transform your mailing lists into customized labels in minutes. They're also great to use with personalized gifts, crafts, organization and identification. The label paper and packaging is made of entirely of recycled materials and processed chlorine free. Both are printed using soy- and vegetable-based inks and both are recyclable. Just a little step to leaving a smaller footprint.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV80001Currently out of Stock
-
Product Code: MACML10008 Stock Available
-
Product Code: AVE597410 Stock Available
-
Product Code: AVE595617 Stock Available
-
Product Code: MACML1000BCurrently out of Stock
-
Product Code: MACML06004 Stock Available
-
Product Code: AVE9594013 Stock Available
-
Product Code: AVE9592016 Stock Available
-
Product Code: AVE597617 Stock Available
-
Product Code: AVE596418 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews