‹ Prev
Next ›
Inshape 15 Compact Stapler, 15-Sheet Capacity, Purple
Currently out of Stock
Non-Returnable
- With One-Fingerâ„¢ technology, staple with an easy squeeze.
- Curved, ergonomic shape designed for comfortable handheld use.
- Smooth, jam-free stapling operation.
- Stands vertically to save desk space.
- Convenient, compact size.
Product Details
General Information
| Stapler Type | Half Strip |
| Recycled | No |
| Product Type | Desktop Stapler |
| Product Name | Spring-Powered 15 Handheld Compact Stapler |
| Sheet Capacity | 15 |
| Staple Size | 1/4" |
| Staple Capacity | 105 |
| Width | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Purple |
| Application/Usage | Paper |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Height | 4.3" |
| Features | Ergonomic Design ~ Anti Jamming ~ Soft Grip ~ Jam-free ~ Handheld ~ Compact |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Staplers-Compact Desktop |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews