- Easy connectivity: print from virtually anywhere or share on a network.
- Create cost-effective paper labels for packages, envelopes, file folders, name badges, postage and more.
- Ultra-fast, up to 110 standard address labels per minute with black text at 300 dpi.
- Create and print labels from your mobile device when connected to a wireless network.
- Optional li-ion battery for a complete mobile solution.
- Easy to integrate and manage on a network using Brother's network management tools and free software development kits.
- Prints Brother DK pre-sized, easy-peel labels and continuous-length paper and film tapes.
- No ink or toner needed with convenient, Brother DK drop-in rolls.
<
>
Brother QL810W Direct Thermal Printer - Monochrome - Label Print - USB - Wireless LAN - 2.30" Print Width - 1.8 lps Mono - 300 x 600 dpi - 2.40" Label Width x 36" Label Length
17 Stock Available
Product Details
General Information
| Height | 5.7" |
| Cables Included | USB |
| Depth | 9.2" |
| Recommended Use | Label Print |
| USB | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Power Source | AC Supply |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC ~ Mac |
| Packaged Quantity Condition | Each |
| Maximum Mono Print Speed | 1.8 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 x 600 |
| Maximum Print Width | 2.30" |
| Maximum Label Width | 2.40" |
| Media Type | Label |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Package Contents |
|
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Model | QL810W |
| Width | 5" |
| Product Series | QL |
| Product Name | QL series QL810W, Direct Thermal Printer, Mono, Wireless LAN/USB |
| Country of Origin | China |
| Additional Warranty Information |
2 Year Limited Warranty & Replacement Service |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Thermal Transfer Printer |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
