- Perfect for doodling, cutting, pasting, gluing, and arts & crafts
- High quality, backed by the Prang Promiseā¢
- Medium weight groundwood school-grade construction paper
- Available in a rainbow of bright and consistent colors
- Slightly textured sheets that cut and fold evenly without cracking
<
>
Construction Paper, 58 Lbs., 9 X 12, Gray, 50 Sheets/pack
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Product Color | Gray |
| Width | 12" |
| Product Name | Construction Paper |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Country of Origin | United States |
| Application/Usage | Painting and Drawing ~ Charcoal ~ Crayon ~ Mounting ~ Office Project |
| Length | 9" |
| Height | 0.40" |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.pacon.com |
Product Information
| Brand | Prang |
| Type | Craft Materials |
Description
PrangĀ® Medium Weight Groundwood Construction Paper provides the best value in school grade construction paper. It is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. It has bright and consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Recyclable. Measures 9" x 12". Each pack includes 50 sheets.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
