‹ Prev
Next ›
Covidien Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid - 1.25 gal Capacity - Rectangular - 11" Height x 10.8" Width x 4.8" Depth - Red - 1 Each
8 Stock Available
- Safely contains and disposes of medical sharps waste.
- Lids provide temporary closure, and lock upon final disposal.
- Single use - lid locks onto base to prevent spills.
- Fit carts, brackets and wall-mount cabinets for OSHA compliance.
- Easy assembly.
- Autoclavable.
Product Details
General Information
| Capacity | 1.25 gal |
| Product Color | Red |
| Width | 10.8" |
| Product Name | Sharpstar 5 Quart Sharps Container with Lid |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 4.8" |
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer Website Address | http://www.covidien.com |
| Height | 11" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Biohazard & Clinical |
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-5122422Currently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS18SSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS13STVCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS13STRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS13SSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS13MXCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS13HXCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS08RCBCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS08RBCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP261000WHCTCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP261000WH7 Stock Available
-
Product Code: RCP614400BG2 Stock Available
-
Product Code: RCP614300BG7 Stock Available
-
Product Code: RCP18836116 Stock Available
-
Product Code: RCP18834582 Stock Available
-
Product Code: RCP18834563 Stock Available
-
Product Code: SKU-3035439Currently out of Stock
-
Product Code: RCP19019922 Stock Available
-
Product Code: RCP18835631 Stock Available
-
Product Code: SKU-3009240Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews