- Cuts up to 15 sheets of paper at a time
- Spring action metal blade will not fall down
- Sturdy metal base with 1/2" grid
- Automatic paper clamp
- Adjustable paper guide
- Non-skid rubber feet
- Locking handle and lightweight construction
<
>
Dahle Vantage 12e Guillotine Paper Trimmer - 15 Sheet Cutting Capacity - 12" Cutting Length - 2.5" Height x 19.8" Width x 10.3" Length - Sturdy, Spring-action Handle, Adjustable Back Stop, Alignment Grid - Metal - Gray - 6 / Carton
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Cutting Length | 12" |
| Product Name | NA Vantage Guillotine Paper Trimmer |
| Width | 19.8" |
| Product Material | Metal |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Height | 2.5" |
| Length | 10.3" |
| Features | Sturdy ~ Spring-action Handle ~ Adjustable Back Stop ~ Alignment Grid |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Country of Origin | China |
| Application/Usage | Paper ~ Card Stock ~ Photo |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Guillotines & Trimmers |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: SWI1001214 Stock Available
-
Product Code: SWI1001115 Stock Available
-
Product Code: DAH560Currently out of Stock
-
Product Code: DAH569Currently out of Stock
-
Product Code: DAH564Currently out of Stock
-
Product Code: DAH448SCurrently out of Stock
-
Product Code: DAH446SCurrently out of Stock
-
Product Code: DAH585Currently out of Stock
-
Product Code: DAH580Currently out of Stock
-
Product Code: DAH567Currently out of Stock
-
Product Code: DAH565Currently out of Stock
-
Product Code: DAH561Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
