‹ Prev
Next ›
DYMO RHINO 1/2IN X 18FT YELLOW
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with Dymo RhinoPRO label printers
Product Details
General Information
| Label colour | Black on yellow |
| Product colour | Multicolour |
| Material | Vinyl |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Compatibility | Rhino |
| Compliance certificates | RoHS |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Dymo Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews