‹ Prev
Next ›
Dymo White Heat Shrink Tube - 15/32" Width x 59 1/16" Length - Removable Adhesive - Rectangle - Thermal Transfer - Black on White, Black - Vinyl - 1 Each
18 Stock Available
- Flame-retardant, smudge-resistant solution for wire and cable marking
- Industrial-strength adhesive labels won't curl or fall off. Easy-to-peel split back design makes applying labels quick and easy
- Thermal transfer printing technology, so label text won't smudge, smear, or fade
- Continuous label cassettes let you create sharp, easy-to-read labels of just about any length
- Meets MIL-M-81531, MIL-STD-202G, SAE-DTL-23053/5 (Class 1 & 3) and UL recognized as a component to UL 224
- Made in Belgium. Compatible with all Dymo Rhino label printers
Product Details
General Information
| Label Length | 59 1/16" |
| Label Width | 15/32" |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Product Color | Black on White ~ Black |
| Product Material | Vinyl |
| Shape | Rectangle |
| Tape type | D1 |
| Customs code | 8473408000 |
| Country of origin | Belgium |
| Tape length | 1.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 38 g |
| Master (outer) case width | 131 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 12.1 cm |
| Master (outer) case volume | 12129 cm³ |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 1.2 cm |
| Quantity inner carton | 1 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.190 kg |
| Gross weight inner carton | 0.235 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 0.950 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.373 kg |
| Package volume | 0.321 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Wire & Cable Label |
Description
Heat shrink tube offers a premium method of labelling wires and cables. Simply slide the tube onto the cable and shrink snugly to the cable using a heat gun. Labels will never fall off. The cassette fits into all DYMO Rhino printers including 6500, 6000, 5200 and 5000. Industrial-grade polyolefin offers a 3:1 heat shrink ratio and the convenience of printing directly on the tubing itself.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews