‹ Prev
Next ›
EnviroShades Legal Notepads, Wide/Legal Rule, (40) Assorted Color 5 x 8 Sheets, 72/Carton
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Sold as a case - 18 four packs - includes one of each: blue, orchid, ivory, green
- Dimensions: 5" x 8" 40 Sheets
- Our legal pads are made with recycled paper
- Heavy pt chipboard backs
- Legal ruling is perfect for taking notes during meetings or in class
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Binding Location | Edge |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Number of Sheets | 40 |
| Product Name | EnviroShades Legal Pad |
| Width | 5" |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Packaged Quantity | 18 / Carton |
| Basis Weight | 15 lb |
| Country of Origin | India |
| Features | Micro Perforated ~ Poly Wrapped ~ Chipboard Backing ~ Unpunched ~ Smooth ~ Removable ~ Double Red Margin |
| Height | 1" |
| Length | 8" |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Specialist Books |
Description
Brighten up your desk using these writing pads with color paper. Each Enviroshades Legal Pad contains smooth, pastel, 15 lb. recycled paper features legal ruling in blue and red double-margin lines. Sheets are microperforated for easy removal. Thick chipboard backs add stability and offer writing support. Sheets and backs are stapled and tapebound.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews