- Webbing carry strap handle
- Grommeted drain hole
- Flap to protect from dust-filled environments
- Drawstring opening and barrel closure
<
>
Ergodyne Arsenal 5130 Carrying Case Gear, Equipment - Black - Dust Resistant - 600D Polyester Body - Handle - 15" Height x 10" Width x 10" Depth - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Product Material | 600D Polyester |
| Product Color | Black |
| Product Model | 5130 |
| Product Line | Arsenal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Product Name | Arsenal 5130 Fall Protection Gear Bag |
| Width | 10" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Height | 15" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Country of Origin | China |
| Depth | 10" |
| Application/Usage | Gear ~ Equipment |
| Closure Type | Drawstring ~ Flap ~ Barrel Lock |
Product Information
| Brand | Ergodyne |
| Type | Hand Tools |
Description
Arsenal 5130 Fall Protection Gear Bag stores fall protection equipment. Drawstring opening and barrel lock allows easy access and reliable closure. Flap protects your equipment from dust-filled environments. Reflective stripe near the bottom offers better visibility. Gear bag is made with 600D polyester and grommeted drain hole. Easily carry with webbing strap handle. Fall protection equipment is not included.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
