- Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard
- Waterproof tarpaulin material
- Trap door closure for safety and security
- Patented Storm Drains
- 2 exterior tool loops
- 2 exterior nickel-plated D-rings for tool lanyard
- Maximum safe working capacity: 20lbs (9.0kg)
- Third-party certified to a 4:1 safety factor
- 7.5in L x 7.5in W x 12in H (19cm x 19cm x 30cm)
- Patented design
<
>
Ergodyne Arsenal 5538 Carrying Case (Pouch) Tools, Cell Phone - Orange - Water Proof - Tarpaulin Body - D-ring - 12" Height x 7.5" Width x 7.5" Depth - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Material | Tarpaulin |
| Product Color | Orange |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Arsenal 5538 Topped Parts Tarpaulin Pouch |
| Width | 7.5" |
| Product Model | 5538 |
| Product Line | Arsenal |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Height | 12" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Country of Origin | China |
| Depth | 7.5" |
| Application/Usage | Tools ~ Cell Phone ~ Hardware |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Tool Panels & Board Storage |
Description
Arsenal Topped Parts Pouch features a hands-free, self-closing trap door closure that prevents small parts, hardware and tools from falling when working at heights. It is made with waterproof tarpaulin and patented storm drains. Design includes two exterior tool loops and two exterior, nickel-plated D-rings for tool lanyard. Maximum safe working capacity is 20 lb. Pouch is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
