Eurotech Apollo High Back Synchro Task Chair - Real Red Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Insight Real Red - 1 Each
Product Details
General Information
| Assembly Required | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo High Back Synchro Task Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 22" |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Features | Ratchet Back ~ Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Back Height Adjustment ~ Adjustable ~ Tension Control |
| Height | 46" |
Product Information
| Brand | QMP |
| Type | Office Chairs |
Description
Apollo High Back Chair with Ratchet Back combines value, comfort, adjustability and quality to give you a comfortable seating option with a breathable, mesh back. Tilt tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Synchro-tilt allows the back to recline in a preset ratio to the seat. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Fabric-upholstered, waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort through prolonged periods. Arms are both width-adjustable and height-adjustable for proper ergonomic positioning. 2.8" ratchet-back, height adjustment allows the backrest to easily adjust up or down relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9488Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9485Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9484Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9467Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9466Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9463Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9462Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9451Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9450Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9449Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9447Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9445Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9444Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9443Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9442Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9441Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9429Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9404Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9403Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMTHB9401Currently out of Stock
-
Product Code: BOPB8991MCurrently out of Stock
-
Product Code: BVM6501BKFCurrently out of Stock
-
Product Code: BVM6500BKFCurrently out of Stock
