Eurotech Apollo MM9500 Highback Executive Chair - Chive Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Forte Chive - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo MM9500 Highback Executive Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 44.1" |
| Features | Backrest ~ Breathable ~ Synchro Tilt ~ Comfortable ~ Tilt Lock ~ Tilt Tension |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: EUTMM950035Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950033Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950032Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950031Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950029Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMM950026Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408085Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408066Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408064Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408051Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408050Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408049Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408048Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408047Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408045Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408044Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408043Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408042Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408041Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408035Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408034Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408033Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408032Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408031Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408030Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408029Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408028Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408026Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408004Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408003Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408002Currently out of Stock
-
Product Code: EUTFM408001Currently out of Stock
