- Four-stage hospital-type filtration.
- Effectively cleans small spaces.
- Detects air quality and automatically adjusts the fan speed to keep your air purified.
- True HEPA filter with antimicrobial treatment safely removes 99.97% of airborne particles as small as 0.3 microns, including allergens, viruses, and cigarette smoke.
- Proven to capture the airborne flu virus.
- Carbon filter removes odors and captures large airborne particulate.
- Aera+™ Mode for allergy and cold/flu seasons.
- Ultra-quiet operation.
<
>
Air Purifier, Up to 190 Sq.Ft., 13"x7-1/8"x20-1/2", Black
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Particle Removal Efficiency | 100% |
| Product Color | Black |
| Maximum Coverage Area | 400 Sq. ft. |
| Weight (Approximate) | 9.90 lb |
| Width | 13" |
| Purification Technology | True HEPA ~ PlasmaTrue |
| Product Name | AeraMax 190 Air Purifier |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 20.5" |
| Features | Quiet Operation ~ Antimicrobial ~ Filter Indicator Light |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Application/Usage | Remove Bacteria ~ Remove Allergens ~ Remove Pollen ~ Remove Dust Mite ~ Remove Mold Spores ~ Remove Odor ~ Remove Airborne Particles ~ Remove Ragweed ~ Remove Virus ~ Remove Germs ~ Remove Smoke |
| Depth | 7.1" |
Product Information
| Brand | Black & Decker |
| Type | Air Purifier |
Description
Alternative Products
Reviews
No Reviews
