Fellowes Breyta™ Foot Rest - Black - 1 Each
- Large platform with 3 height adjustments to ensure ergonomic positioning.
- Legs clip in underneath platform when not in use for easy storage.
- Rocking option to increase movement and circulation.
- Portable design that is easy to set up, adjust and store away – ideal for hybrid working.
- Modern and simple design.
- Made from materials which are 100% recyclable through our take-back program. Please contact Fellowes Customer Service for more information.
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 18° |
| Width | 490 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 98 mm |
| Package weight | 2.71 kg |
| Warranty period | 5 year(s) |
Product Information
| Brand | FELLOWES INC. |
| Type | Office furniture |
Description
Height Adjustability With three customizable height options, tailor your footrest to the perfect elevation for enhanced comfort. Elevate your well-being, reduce fatigue, and optimize your posture effortlessly. Height adjustability is the key to a personalized workday, ensuring you stay focused, comfortable, and energized. Rocking Angle Unleash the power of dynamic comfort with the Breyta Foot Rest's rocking angle feature, offering a seamless range from 0 to 18 degrees. Engage in subtle motion as you work, promoting blood circulation and reducing tension. Textured Surface Designed for your well-being, the surface provides an enhanced grip, ensuring your feet stay comfortably in place. Experience a secure and stable footing as you work, adding an extra layer of comfort to your ergonomic setup. Perfect for Hybrid Working Experience the ideal solution for hybrid work with the Breyta Foot Rest. Effortlessly transition between home and office setups by attaching or removing the legs, and enjoy the convenience of portability with the integrated carry handle. This is more than a foot rest; it is your adaptable solution for comfort wherever your hybrid work takes you.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: STCFTRST1Currently out of Stock
-
Product Code: KTKFR915Currently out of Stock
-
Product Code: SAF21056 Stock Available
-
Product Code: LLR12818Currently out of Stock
-
Product Code: KTKFR75024 Stock Available
-
Product Code: KTKFR6007 Stock Available
-
Product Code: KMW5614422 Stock Available
-
Product Code: KMW5278918 Stock Available
-
Product Code: SAF51243 Stock Available
-
Product Code: SAF2129BL3 Stock Available
-
Product Code: RCP46535 Stock Available
-
Product Code: LLR6287037 Stock Available
-
Product Code: KMW561001 Stock Available