- New and improved Microban® antimicrobial protection keeps product cleaner
- Adjustable footrest tilts 30 degrees forward or back
- Locks in place or tilts freely to encourage lower leg movement
- Height adjusts to 4-1/8" , 4-7/8" or 5-5/8"
<
>
Fellowes Office Suites Adjustable Footrest - 30° Tilt - Black, Silver - Plastic - 1 Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Adjustable | Yes |
| Antibacterial Protection | Microban Antimicrobial Product Protection |
| Dimensions | 445x333x146mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Height Adjustable | Yes |
| Platform Material | Plastic |
| Platform Size | 445x333mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 2.2kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Tilt Adjustment | Yes |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Footrests |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: STCFTRST1Currently out of Stock
-
Product Code: KTKFR915Currently out of Stock
-
Product Code: KTKFR6002 Stock Available
-
Product Code: KMW5278927 Stock Available
-
Product Code: SAF2129BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF2120BL12 Stock Available
-
Product Code: FEL80670015 Stock Available
-
Product Code: LLR6287040 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL803670115 Stock Available
-
Product Code: FEL803110113 Stock Available
-
Product Code: FEL4812122 Stock Available
-
Product Code: FEL8031001Currently out of Stock
-
Product Code: FEL803760113 Stock Available
-
Product Code: FEL8032201Currently out of Stock
-
Product Code: KMW561001 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
