‹ Prev
Next ›
Fellowes Quasar E 500 Electric Comb Binding Machine w/Starter Kit - CombBind - 500 Sheet(s) Bind - 25 Punch - 5.1" Height x 16.9" Width x 15.4" Depth - Metallic Silver, Black
9 Stock Available
- Ideal for the binding needs of medium to large offices.
- Allows user to punch and bind continuously for maximum productivity.
- Loads vertically for accurate punch alignment.
- Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment.
- Includes comb storage tray, document measurement tool and binding starter pack.
Product Details
General Information
| Binding Type | CombBind |
| Product Line | Quasar |
| Product Color | Metallic Silver ~ Black |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 500 |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 25 |
| Width | 16.9" |
| Weight (Approximate) | 21.16 lb |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | E 500 |
| Product Name | Quasar E 500 Electric Comb Binding Machine & Starter Kit |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Depth | 15.4" |
| Height | 5.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | Vertical Paper Opening ~ Adjustable Paper Guide ~ Comb Storage Tray |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
Fellowes Quasar Compact Binding System, high-performance binding machine allows user to punch and bind continuously for maximum productivity. Binds up to 500 sheets with a 2" comb. Vertical document loading ensures accurate punch alignment. Features built-in comb storage tray with document measurement device for added convenience and quick set-up. Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment. Includes binding starter pack. Look for Fellowes coordinating binding accessories.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews