‹ Prev
Next ›
Fellowes Venus2 125 Laminator & Pouch Starter Kit - 12.50" Lamination Width - 10 mil Lamination Thickness - 5.1" Height x 21.3" Width x 8.2" Depth
Currently out of Stock
- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting.
- Warms up in 30-60 seconds with InstaHeat technology.
- Rapid laminating speed of up to 53" per minute.
- Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches.
- Feed IQ drives alerts user when they can insert their next pouch.
- Advanced Pouch Tracking System auto-reverses document mis-feeds.
- Auto shut-off prevents overheating when not in use.
- Robust six-roller system for superior lamination quality.
- Includes laminating starter kit.
Product Details
General Information
| Width | 21.3" |
| Product Name | Venus2 125 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Product Line | Venus |
| Package Contents |
|
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Processing Method | Hot |
| Packaged Quantity | 1 |
| Height | 5.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Country of Origin | China |
| Depth | 8.2" |
| Additional Warranty Information |
2 years |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Laminator |
Description
Lamination perfection in no time with rapid 30-60 second warm-up and robust six-roller system. Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. Rapid laminating speed of up to 53" per minute. Laminates hot pouches up to 10 mil thick as well as cold pouches. Feed IQ drives maximum productivity by alerting user when they can insert their next pouch. Advanced Pouch Tracking System auto-reverses document mis-feeds. Auto shut-off prevents overheating when not in use. Includes ImageLastâ„¢ starter kit with ten 3-mil letter-sized pouches.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC17030759 Stock Available
-
Product Code: GBC1703074Currently out of Stock
-
Product Code: GBC1703073Currently out of Stock
-
Product Code: GBC1703072Currently out of Stock
-
Product Code: GBC17107409 Stock Available
-
Product Code: GBC1701720EZ2 Stock Available
-
Product Code: GBC17017005 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: FEL532060311 Stock Available
-
Product Code: FEL5222526 Stock Available
-
Product Code: FEL5245419 Stock Available
-
Product Code: FEL524530113 Stock Available
-
Product Code: FEL524410110 Stock Available
-
Product Code: FEL520400716 Stock Available
-
Product Code: FEL52040026 Stock Available
-
Product Code: FEL5204025 Stock Available
-
Product Code: FEL5734101Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5721401Currently out of Stock
Reviews
No Reviews