‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial 28 Quart Fire Resistant Wastebasket
7 Stock Available
- UL Classification ensures fire safety.
- Textured finish for enhanced aesthetics.
- Thermoset polyester resists heat and impact.
- Textured finish hides surface scratches.
Product Details
General Information
| Capacity | 7 gal |
| Product Color | Gray |
| Width | 14.5" |
| Product Name | 28 Quart Fire Resistant Wastebasket |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 10.5" |
| Country of Origin | Canada |
| Height | 15.5" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
The Rubbermaid Commercial Fire-Resistant Trash Can features a contemporary shape with a UL rating. This trash can is a rectangular, liquid-injected, thermoset polyester garbage can with a textured finish and smooth corners and contours for cleaning. Thermoset polyester is resistant to heat and impact. The trash can's textured finish helps hide surface scratches.
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-4995863Currently out of Stock
-
Product Code: RCP6146RED4 Stock Available
-
Product Code: LLR5277049 Stock Available
-
Product Code: SAF9717BL7 Stock Available
-
Product Code: SAF9604CHCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9604BL2 Stock Available
-
Product Code: RCP295500BG48 Stock Available
-
Product Code: OIC22262Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews