‹ Prev
Next ›
Floortex Desktex Polycarbonate Desk Pad 17" x 22" - Rectangular - 17" Width x 22" Length x 0.03000" Depth - Clear Backing - Polycarbonate - Clear - TAA Compliant
61 Stock Available
- Compatible with optical and ball-operated mouse units.
- Manufactured using up to 25% renewable energy.
- Original Floortex Polycarbonate with high clarity to allow the natural beauty of your desk to show through.
- Extreme durability ensures reliable protection from scratches, scuffs and spillage.
- Embossed, heat-resistant (up to 212° F) surface provides the perfect writing surface.
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Polycarbonate Desk Pad 17" x 22" |
| Width | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.03000" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scratch Resistant ~ Spill Resistant ~ Scuff Resistant ~ Heat Resistant ~ Durable ~ Embossed |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
Original Floortex Polycarbonate desk protection mat. Clear materials allow the natural beauty of your desk to show through. Extreme durability ensures reliable protection from scratches, scuffs and spillage. Embossed, heat-resistant (up to 212° F) surface provides the perfect writing surface. Quick and easy to wipe clean. Compatible with optical and ball-operated mouse units.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews