- Contains our FS Bio active anti-microbial ingredient to protects the mat from microbial deterioration. Tested in accordance with the International ISO22196 standard
- Heat resistant to 104°F for long-lasting surface protection. Ideal for all home and office work surfaces, tables and desks
- Lightly embossed top surface enables easy mouse movement with a comfortable writing surface. Mat has ergonomic low-profile design to reduce wrist strain
- Eco-friendly manufacturing with 50% of our manufacturing site's energy coming from on-site and external renewable sources. 100% recyclable.Free from Phthalates, tin, lead and cadmium. Child and pet safe
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch
- Rectangular 20" x 36"
<
>
Floortex Hometex® Biosafe Antimicrobial Table Mat 20" x 36" - 36" Length x 20" Width x 0.040" Depth x 0.040" Thickness - Rectangular - Polyvinyl Chloride (PVC), Vinyl - Fresh Mist - 1 Each - TAA Compliant
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Color Family | Other |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) ~ Vinyl |
| Product Color | Fresh Mist |
| Mat Width | 20" |
| Mat Length | 36" |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 25% |
| Product Name | Anti-Microbial Table Mat 20" x 36" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scuff Resistant ~ Dirt Resistant ~ Spill Resistant ~ Phthalate-free ~ Lead-free ~ Tin-free ~ Cadmium-free ~ Eco-friendly ~ Heat Resistant ~ Stain Resistant ~ Antimicrobial ~ Scratch Resistant |
Product Information
| Brand | Desktex |
| Type | Desk Pad |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: DBL7133104 Stock Available
-
Product Code: DBL7133034 Stock Available
-
Product Code: DBL71330717 Stock Available
-
Product Code: DBL71330111 Stock Available
-
Product Code: DBL7123197 Stock Available
-
Product Code: DACP8401Currently out of Stock
-
Product Code: DACP8001Currently out of Stock
-
Product Code: DACP7001Currently out of Stock
-
Product Code: DACP3001Currently out of Stock
-
Product Code: DACP2201Currently out of Stock
-
Product Code: DACP2001Currently out of Stock
-
Product Code: DACP1018Currently out of Stock
-
Product Code: DACP1012Currently out of Stock
-
Product Code: LLR999856 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
