‹ Prev
Next ›
Hot Forged Carbon Steel Shears, 9" Long, Black
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Cutlery quality hot drop forged carbon steel.
- Hardened and tempered.
- Precision-ground for lasting sharpness.
- Exceptionally strong with a lustrous finish.
Product Details
General Information
| Tip | Pointed |
| Product Line | Galleria |
| Product Name | 9" Paper Hanger Shears |
| Product Color | Black |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Length | 9" |
| Handle Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Material | Nickel Plated ~ Forged Carbon Steel |
| Cutting Length | 4.50" |
| Handle Orientation | Left/Right |
Product Information
| Brand | Westcott |
| Type | Shears |
Description
These scissors are made of cutlery quality of hot drop forged from carbon steel. Hardened, tempered and precision ground for lasting sharpness. They are exceptionally strong and have a lustrous finish.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews