- Original HP 130A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~1,300 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Ideal for small businesses. Print professional-quality black or colour business documents efficiently at a great value.
- Depend on Original HP 130A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 130A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each - 1300 Pages
20 Stock Available
Product Details
General Information
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 1300 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 130 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 1300 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | CF350A |
| Total amount of recycled materials used for making | 14% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 27 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Width | 363 mm |
| Depth | 83 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 300 g |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 83 mm |
| Package height | 86 mm |
| Package weight | 500 g |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 52 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 27 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 324 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 324 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 324 pc(s) |
| Pallet gross weight | 182.5 kg |
| Pallet weight (EU) | 182.5 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112939281 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
