- Original HP 16A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~12,000 pages)
- Original HP black-and-white printer toner cartridges tested produced, on average, 11% more usable pages than non-HP cartridges.*
- Reliable printing you can trust
- Designed for printing wide format documents such as CAD/CAM drawings, engineering documents and financial spreadsheets.
- Depend on Original HP 16A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Toner cartridge; Recycling guide
<
>
HP 16A (Q7516A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each - 12000 Pages
15 Stock Available
Product Details
General Information
| Product Condition | Original |
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 12000 Pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 16 toner cartridges work with |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | Q7516A |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 20% |
| Country of origin | Japan |
| HP segment | Home |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 194 mm |
| Depth | 497 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Package width | 497 mm |
| Package depth | 194 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 16.3 |
| Print technology | Laser printing |
| Maximum number of stacking cartons | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 9 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 3 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 27 pc(s) |
| Pallet gross weight | 118 kg |
| Pallet weight (EU) | 98 kg |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 829160755045 |
| UNSPSC-code | 44103103 |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Toner |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
