- Print, scan, copy, duplex, wireless
- Print speed ISO: Up to 15 ppm black, up to 9 ppm color
- Self-healing Wi-Fi helps keep you connected.
- Up to 2 years of ink in bottles included in the box.
<
>
HP 7001 Wireless Smart Tank Inkjet Multifunction Printer - Color - White
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint ~ Mopria ~ HP Print Service Plugin ~ HP Smart App ~ Wi-Fi Direct |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Power Source | AC Supply |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| Product Line | Smart Tank |
| Product Model | 7001 |
| Media Handling | 1 x Input Tray 250 Sheets ~ 1 x Output Tray 100 Sheets |
| Package Contents |
|
| Media Type | Plain Paper ~ Photo Paper ~ Matte Brochure Paper ~ Professional Paper ~ Presentation Matte Paper ~ Glossy Brochure Paper ~ Inkjet Photo Paper ~ Matte Inkjet Paper ~ Glossy Inkjet Paper ~ Light Paper ~ Recycled Paper |
| Operating System Supported |
macOS v10.14 Mojave, macOS v10.15 Catalina, macOS v11 Big Sur; 2 GB HD; Internet requiredWindows 11, Windows 10, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Internet Explorer. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Smart Tank 7001 All-in-One Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Weight (Approximate) | 14.1 lb |
| Width | 16.8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Height | 7.8" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| Depth | 14.3" |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BRTMFCJ1800DW2 Stock Available
-
Product Code: CNMGX20203 Stock Available
-
Product Code: BRTMFCJ5340DWCurrently out of Stock
-
Product Code: BRTMFCJ6955DWCurrently out of Stock
-
Product Code: EPSC11CJ60203Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-4972249Currently out of Stock
-
Product Code: CNMG7020Currently out of Stock
-
Product Code: CNMMAXIFYMB5420Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
