- Self-healing Wi-Fi automatically detects and resolves connectivity issues to help reduce interruptions.
- Start printing quickly from your smartphone or tablet.
- Print, scan, and copy everyday documents from your smartphone using HP Smart app.
- Work faster with the auto document feeder.
- Simple setup guides you through each step to seamlessly connect on any device.
- Get quick and easy printing directly at the smart control panel—buttons appear only when needed.
- StockCode: HEW223R1A
<
>
HP OJ ENVY Pro6455e All-in-One Printer through HP Plus (10 ppm) (256 MB) (8.5" x 14") (4800 x 1200) (Duty 1000) (p/s/c/f) (Duplex) (USB) (Wireless) (100 Sheet) (35 ADF) (Touch) (ES)
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Multifunction Devices | Copier/Mobile Fax/Printer/Scanner |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Power Source | AC Supply |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | HP Smart App ~ Apple AirPrint ~ Mopria |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.6" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Depth | 20.1" |
| Country of Origin | Thailand |
| Additional Warranty Information |
hardware warranty; 24-hour, 7 days a week phone support |
| Weight (Approximate) | 13.6 lb |
| Width | 17" |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Product Name | HP ENVY 6455e Photo Printer All-in-One |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Media Type | Plain Paper ~ Photo Paper ~ Matte Brochure Paper ~ Professional Paper ~ Presentation Matte Paper ~ Glossy Brochure Paper ~ Inkjet Photo Paper ~ Matte Inkjet Paper ~ Light Paper ~ Recycled Paper |
| Media Handling | 1 x Input Tray 100 Sheets ~ 1 x Output Tray 25 Sheets ~ 1 x Automatic Document Feeder 35 Sheets |
| Product Line | Envy |
| Product Model | 6455e |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Multifunctional Devices |
Description
Print scan and copy everyday documents 24 months send mobile fax with HP Smart App and get a 35-page auto document feeder. Set up and connect on any device and get self-healing WiFi. Choose HP+ when you set up your printer to activate exclusive benefits.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
