HSM Pure 420 - 3/16" x 1 1/8"
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Product Color | White |
| Sheet Shred Capacity | 15 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-3/T-4/E-3/F-1 |
| Wastebin Capacity | 9.20 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card ~ CD ~ DVD |
| Width | 15.6" |
| Product Name | Pure 420 - 3/16" x 1 1/8" |
| Product Model | 420 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 11.5" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 24.5" |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Continuous-duty document shredder with a powerful engine and quiet continuous operation shreds large quantities of paper easily and reliably. Cutting rollers made of hardened solid steel shred 14 to 16 sheets of paper into cross-cut 3/16" x 1-1/8" pieces (P-4 security) in one pass. Shredder also shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs. Paper feed with overload protection reduces paper jams. Equipped with a comprehensive safety system, the device automatically switches off if pressure is applied to the safety element. Energy management control system means low power consumption in standby mode. Removable waste container provides effortless emptying and holds 9.2 gallons. Inspection window clearly indicates when you need to empty the bin. TAA-compliant, mobile shredder also includes automatic start/stop and a 9-1/2" wide paper entry. It uses an 11-gallon shredder bag.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock