HSM SECURIO B22 - 1/8" x 1 1/8"
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 8.70 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 57 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | B22 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ CD ~ DVD ~ Credit Card |
| Width | 14.8" |
| Product Name | SECURIO B22 - 1/8" x 1 1/8" |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Caster ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop ~ Bin Viewing Window ~ Durable |
| Height | 23.6" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Depth | 12.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Powerful cross-cut shredder is data security made easy with precision engineering, automatic start/stop and overload protection. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Optimized cutting device technology shreds 12 to 14 sheets per pass, creating 517 cross-cut particles per page. Ideal for small businesses, the Securio B22 Cross-Cut Shredder also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Safety element prevents unintentional entry. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Energy Management Control System EcoSmart is particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. The waste container with 8.7 gallons of capacity can be easily removed and emptied. TAA-compliant shredder also includes bin-full/bin-open stops and an inspection window to monitor filling level.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock