HSM SECURIO C14 - 5/32" x 1" - Particle Cut - 6 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.156" x 1" Shred Size - P-4/T-4/E-3/F-1 - 8.86" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Product Details
General Information
| Security Level | P-4/T-4/E-3/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | C14 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 14.4" |
| Product Name | SECURIO C14 - 5/32" x 1" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Overload Protection ~ Quiet Operation |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 15.9" |
| Depth | 10.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Document shredder offers a high degree of user safety in a space-saving, modern design. Optimized cutting device technology destroys up to 6 sheets of paper, creating 603 cross-cut particles per page. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples, paper clips and credit cards. Paper feed with overload protection reduces paper jams and sustains the high throughput of paper. Folding safety element stops shredding when touched to prevent workplace accidents. In standby mode, this shredder does not consume any power to keep your operating cost at a minimum. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling. Removable housing top allows you to quickly empty the 5.3-gallon bin for effortless disposal.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: GBCWSM1770021 Stock Available
-
Product Code: FEL5015501Currently out of Stock
-
Product Code: FEL50154019 Stock Available
-
Product Code: FEL5015301Currently out of Stock
-
Product Code: FEL50152019 Stock Available
-
Product Code: FEL5015001Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1922113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2341113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1911123Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1823113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1822113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2353113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0070HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HCurrently out of Stock