‹ Prev
Next ›
HSM SECURIO C18 - 1/16" x 5/8" - Particle Cut - 7 Per Pass - for shredding Staples, Paper, Paper Clip, Credit Card - 0.063" x 0.625" Shred Size - P-5/T-5/E-4/F-2 - 9.06" Throat - 6.60 gal Wastebin Capacity - White
Ships 2-3 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Security Level | P-5/T-5/E-4/F-2 |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 6.60 gal |
| Shred Type | Particle Cut |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | C18 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shredding Item | Staples ~ Paper ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 14.4" |
| Product Name | SECURIO C18 - 1/16" x 5/8" |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Features | Quiet Operation ~ Anti Jamming ~ Removable Waste Bag ~ Overload Protection ~ Auto Start/Stop |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 21.3" |
| Depth | 11" |
| Application/Usage | Office |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
Document shredder is compact, functional and convenient to meet the needs of demanding users in private sectors or small offices. Optimized cutting device technology destroys up to 9 sheets of paper, creating 603 micro-cut particles per page. Hardened steel cutting rollers easily cope with staples, paper clips and credit cards. Automatic paper feed with overload protection reduces paper jams for consistent performance. In standby mode, EcoSmart ensures exceptionally low power consumption of just 0.1 watt. Quiet operation minimizes noise development to prevent distracting others in quiet locations. Inspection window allows you to monitor the fill level of the waste bin to prevent overfilling.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1922113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2341113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1823113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0302HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0301HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0070HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0069HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HCurrently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews