- Powers through 10 sheets of paper, creating 430 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs.
- Anti-Jam Technology prevents jams when machine is overloaded.
- Energy Management Control System reduces power consumption by up to 90%.
- Quiet operation minimizes noise development in the workplace.
- Lifetime warranty on cutting cylinder.
- Manual and automatic reversing functions, and automatic start/stop.
- Full-bag indicator, overload protection.
- 5.5-gallon bin.
<
>
HSM shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 10 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 5.30 gal Wastebin Capacity - White
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 5.30 gal |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Product Color | White |
| Product Model | X10 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | shredstar X10 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 17.5" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM23411131 Stock Available
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1911123Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1823113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
