- Powers through five sheets of paper, creating 397 cross-cut particles per page.
- Also shreds staples, paper clips, credit cards, CDs/DVDs.
- 4.8-gallon bin.
- Automatic start/stop and reverse switch.
- LED stand-by indicator, overload protection.
<
>
HSM shredstar X5 Cross-Cut Shredder; shreds up to 5 sheets; 4.8-gallon capacity
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Sheet Shred Capacity | 5 Per Pass |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X5 |
| Product Name | Shredstar X5 Shredder |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Depth | 9.7" |
| Application/Usage | Home/Office |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Height | 15.2" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
The epitome of function meets affordability, shredstar X5 Cross-Cut Shredder delivers professional data protection in the workplace. Simple-to-use features come in a convenient design. It is ideal for personal/home office use. This convenient, office document shredder with cross-cut and separate CD cutting unit reliably shreds files and CDs/DVDs. It powers through 5 sheets of paper, creating 446 cross-cut/confetti-cut particles per page and dropping them in a 4.8 gallon bin. Shredder is also equipped with anti-jam technology, LED indicator to show operating status and light barrier for automatic start/stop. Quiet operation minimizes noise in your office area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
