‹ Prev
Next ›
HSM shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit - Particle Cut - 8 Per Pass - for shredding CD, DVD, Paper, Staples, Paper Clip, Credit Card - 0.188" x 1.125" Shred Size - P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 - 8.66" Throat - 4.80 gal Wastebin Capacity - White
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4/O-1/T-2/E-2/F-1 |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Product Color | White |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | X8 |
| Product Name | shredstar X8 - 3/16" x 1 1/8" + Sep. CD Cutting Unit |
| Width | 13.6" |
| Shredding Item | CD ~ DVD ~ Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Height | 15.2" |
| Features | Auto Jam Reverse ~ LED Indicator ~ Overload Indicator ~ Power Status Indicator ~ Overheat Indicator ~ Quiet Operation ~ Auto Start/Stop ~ Bin Full Indicator ~ Removable Waste Bag |
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Application/Usage | Home/Office |
| Depth | 9.7" |
Product Information
| Brand | HSM |
| Type | Department Shredders |
Description
HSM 1044w Shredstar X8 cross cut paper shredder tackles small amounts of documents and data with the touch of a finger. Tears through 8 sheets per pass using an 8.7" entry width. Each particle is 3/16" x 1-1/8" (security level P-4). Cuts up to 8.3' per minute. Also shreds staples credit cards and CDs/DVDs. Removal top for convenient emptying of the 4.8 gallon waste bin. A separate CD slot and waste container for sorted disposal. Ideal for personal/home office use.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: HSM1842113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1843113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2341113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1923113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1911123Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1823113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM2353113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2351113Currently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0068HCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews