‹ Prev
Next ›
ideal. IDEACCED214H Shredder Oil - 16 fl oz
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Width | 2.5" |
| Product Name | Shredder Oil |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height | 8" |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Manufacturer | ideal. |
| Assembly Required | No |
| Compatibility |
ideal. Shredders:
|
| Country of Origin | United States |
| Depth | 2.5" |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Accessories |
Description
Special High-Cling Shredder Oil lubricates your shredder blades so it runs smoothly and effectively. This nontoxic, high-cling, nondetergent oil formula is made exclusively for Ideal brand shredders. Oil shredder blades for every 30 minutes of operation for cross-cut shredders and for every hour of operation for strip-cut models. Use oil in Ideal 2245, 2265, 2270, 2360, 2404, 2445, 2465, 2503, 3104 and 3804 shredders without automatic oilers.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews