<
>
ideal. IDEDSH0316H Cross-cut Paper Shredder - Cross Cut - for shredding Paper - 0.625" x 0.093" Shred Size - 12" Throat - 32 gal Wastebin Capacity
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 55 dB |
| Product Color | White |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 17 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 32 gal |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Paper Clip ~ Credit Card |
| Width | 21" |
| Product Name | 3104 Cross-cut Paper Shredder |
| Product Model | 3104 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer | ideal. |
| Manufacturer Website Address | http://www.simplyideal.net |
| Features | Caster ~ Bin Full Indicator ~ Overload Protection ~ Steel Cutting Head ~ Impact Resistant ~ Full Bag Stop ~ Manual Reverse ~ Finger Safe ~ Zero Energy Standby ~ Safety Protection System ~ Emergency Stop Switch ~ Electronic Capacity Control ~ Automatic Reverse & Stop |
| Height | 36.5" |
| Limited Warranty | Lifetime |
Product Information
| Brand | ideal. |
| Type | Department Shredders |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL50150014 Stock Available
-
Product Code: GBC175740416 Stock Available
-
Product Code: HSM2102113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM2082113Currently out of Stock
-
Product Code: HSM1562173OCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0364HCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0067HCurrently out of Stock
-
Product Code: HSM1458133OCurrently out of Stock
-
Product Code: ISRIDEDSH0065HCurrently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
