‹ Prev
Next ›
Impact Pump-Up Sprayer/Foamer - Suitable For Multipurpose - Fatigue-free, Ergonomic Thumb Lock, Bend Resistant, Crush Resistant - 12.2" Height x 5.8" Width - 1 Each
Currently out of Stock
- 2 liter (64 ounce) tank capacity
- Ergonomic "thumb-lock" facilitates fatigue-free spraying
- 70 PSI output at full compression
- Includes optional foaming nozzle
Product Details
General Information
| Features | Fatigue-free ~ Ergonomic Thumb Lock ~ Bend Resistant ~ Crush Resistant |
| Product Color | Translucent ~ Black |
| Product Name | Pump-Up Sprayer/Foamer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 11.04 oz |
| Width | 5.8" |
| Height | 12.2" |
| Length | 5.3" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.impact-products.com |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Impact Products |
| Type | Sprayer |
Description
Pump-up sprayer with a 2-liter tank capacity features an ergonomic thumb-lock that makes it easier to spray for fatigue-free spraying. Included foam tip provides excellent foam generation for multipurpose performance. 70 PSI output at full compression provides plenty of power to help you spray hard-to-reach locations. High-density polypropylene prevents bending or crushing for lasting use in rough environments.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews