‹ Prev
Next ›
Indoor Utility Step-On Waste Container, 8 gal, Plastic, Beige
7 Stock Available
Product Details
General Information
| Capacity | 8 gal |
| Product Color | Beige |
| Width | 15.8" |
| Product Name | Step-on Waste Container |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 16.3" |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 17.1" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Step-on Container features a tight-fitting, overlapping lid to contain odors and is approved for fire safety. Slow-close, integrated lid damper helps keep odors and bacteria from escaping. All-plastic construction is tough and puncture-resistant. Heavy-duty pedal controls entry and delivers hands-free sanitary use. Factory Mutual (FM) approved step-on container assists in complying with OSHA regulation; 29 CFR 1910.1030 Occupational Exposure to Bloodborne Pathogens. Capacity is 8 gallons.
People who bought this also bought
-
Product Code: RCP2147581Currently out of Stock
-
Product Code: RCP21475841 Stock Available
-
Product Code: RCP2147583Currently out of Stock
-
Product Code: RCP21475501 Stock Available
-
Product Code: SKU-5123175Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5122422Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS23RCCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS18RCCurrently out of Stock
-
Product Code: RCP2131929Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-5100544Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS18WRSLCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS50DSOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS50DSICurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS24DPOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTTRIOCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTRECCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS21UOTCOPCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS18UOTCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4996476Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS18DOTCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS17FTSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS16UOTCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STVCurrently out of Stock
-
Product Code: HLCHLS16STRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS16DCSSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13SWCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4996468Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13STRCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13SSCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13MXCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLS13HXCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4972426Currently out of Stock
-
Product Code: SKU-36837241 Stock Available
-
Product Code: SKU-3220005Currently out of Stock
-
Product Code: RCP1779739CTCurrently out of Stock
-
Product Code: CVDK5SS1007SA58 Stock Available
-
Product Code: RCP843088BG2 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews