Kensington UVStand Monitor Stand with UVC Sanitization Compartment - Black
- Spacious UV LED Sanitisation/Storage Compartment - 508 x 279 x 89mm compartment safely and easily sanitises devices
- Can sanitise keyboards, mice, trackballs, mobile phones, tablets & other devices. Can also store desktop items when not sanitising
- Eliminates up to 99.9% of Bacteria and Viruses within 10 Minutes - When used as directed, fully-contained UV LEDs safely sanitise
- Eliminates up to 99.9% of bacteria & viruses on the top exposed surface within 10 minutes without the use of chemicals or liquids
- Safe and Easy Operation - Sanitises at the push of a button, and will only operate when the compartment door is completely closed
- Supports Monitors up to 18kg - Supports 1 x 34” monitor or 2 x 24” monitors, while promoting healthy posture and optimal comfort
- Compliant - Meets or exceeds safety standards, including IEC/EN 62471 and ANSI IESNA RP 27. UL Listed. EPA Est. 98807-CHN-1
- Black
Product Details
General Information
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 18 kg |
| Mounting | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Weight | 7.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
When used as directed, the UVStand™ Monitor Stand with UVC sanitisation compartment safely and easily helps to sanitise keyboards, mice, trackballs, mobile phones and other devices, while promoting healthy posture and optimal comfort. The spacious sanitisation compartment accepts most full-sized keyboards and can be used to store desktop items when not sanitising, freeing up desktop space. The fully-contained UVC LEDs safely sanitise, eliminating up to 99.9% of bacteria and viruses on any exposed surface within 10 minutes, without the use of chemicals, liquids or wipes. Supports monitors up to 18kg (40lbs) and can also be used as a laptop stand, raising the laptop to optimal eye level. Complies with safety standards, including IEC/EN 62471 and ANSI IESNA RP 27. UL Listed. EPA Est. 98807-CHN-1 Spacious (508 x 279 x 89 mm) UVC LED sanitisation/storage compartment safely and easily helps to sanitise keyboards, mice, trackballs, mobile phones and other devices. Can be used to store desktop items when not sanitising, freeing up desktop space. When used as directed, fully-contained UVC LEDs safely sanitise, eliminating up to 99.9% of bacteria and viruses on any exposed surface within 10 minutes, without the use of chemicals, liquids or wipes. Sanitises at the push of a button and will only operate when the compartment door is completely closed. Monitor stand with 18kg weight capacity supports 1 x 34" monitor, while promoting healthy posture and optimal comfort. Meets or exceeds safety standards, including IEC/EN 62471 and ANSI IESNA RP 27. UL Listed. EPA Est. 98807-CHN-1
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: OIC71008Currently out of Stock
-
Product Code: FEL1000985654 Stock Available
-
Product Code: FEL1000985024 Stock Available
-
Product Code: ASP30336V28 Stock Available
-
Product Code: ASP30165V218 Stock Available
-
Product Code: LLR84147176 Stock Available
-
Product Code: ASP321661 Stock Available
-
Product Code: RCLRDMSVCurrently out of Stock