<
>
Lorell Conjure High-Back Office Chair - Vinyl, Foam, Polyurethane Seat Material - High Back - Black - Armrest - 1 Each
5 Stock Available
Product Details
General Information
| Color Family | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Product Color | Black |
| Seat Feature | Upholstered ~ Slider ~ Depth Adjustment ~ Lockable ~ Angle Adjustment ~ Height Adjustment ~ Forward Tilt ~ 360° Swivel ~ Antibacterial |
| Product Name | Conjure High-Back Office Chair |
| Width | 20.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 20.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
| Features | Anti-bacterial ~ Ratchet Back ~ Back Height Adjustment ~ Breathable ~ Padded Arm ~ Arm Height Adjustment ~ Arm Width Adjustment ~ Back Angle Adjustment ~ Adjustable with Tilt Tension Control ~ Reinforced ~ Mobility |
| Height | 44.1" |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BOPB8551BKCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF3490BV2 Stock Available
-
Product Code: LLR6201988Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201987Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201986Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201985Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201984Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201966Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201964Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201963Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201962Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201951Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201950Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201949Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201948Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201947Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201946Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201945Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201944Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201943Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201942Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201941Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201935Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201934Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201933Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201932Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201931Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201930Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201929Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201928Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201927Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201926Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019106Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019105Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019103Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019102Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019101Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019077Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019076Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019075Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019073Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019071Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019069Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201904Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201903Currently out of Stock
-
Product Code: LLR6201902Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019010Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019009Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019008Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62019007Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
No Reviews
