‹ Prev
Next ›
Lorell Fortress Series Lateral File
Ships in 3-4 Weeks
Currently out of Stock
Non-Returnable
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Silver |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Product Name | Fortress Series Lateral File |
| Width | 36" |
| Media Size Supported | Letter ~ Legal ~ A4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Application/Usage | File Storage |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Depth | 18.6" |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Lorell |
| Height | 28" |
| Drawer Type | File |
| Features | Hanging Rail ~ Magnetic Label Holder ~ Locking Drawer ~ Locking Bar ~ Ball Bearing Slide ~ Reinforced Base ~ Adjustable Leveler ~ Interlocking ~ Anti-tip |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Accessories |
Description
36" wide lateral file features two versatile drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews