<
>
Lorell Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology - Black Seat Color - Bonded Leather Seat Material - Black Back Color - Bonded Leather Back Material - 5-star Base - Armrest - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Base Shape | 5-star |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Assembly Required | Yes |
| Armrest | Yes |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Seat Feature | Cushioned ~ Upholstered |
| Product Name | Wellness by Design Big & Tall Chair with Flexible Air Technology |
| Width | 31.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 28.5" |
| Country of Origin | China |
| Height | 48.3" |
| Features | Durable ~ Tilt Lock ~ Comfortable ~ Cushioned Back ~ Tilt Tension ~ Flexible ~ Headrest ~ Hooded Double Wheel Caster ~ Heavy Duty |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Manufacturer | Lorell |
Product Information
| Brand | Lorell |
| Type | Chair |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: OSP335E37P918P5 Stock Available
-
Product Code: NTF2380Y2A10L09Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L08Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L07Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L05Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L03Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L02Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380Y2A10L01Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L10Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L09Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L08Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L07Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L05Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L03Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L02Currently out of Stock
-
Product Code: NTF2380S2A10L01Currently out of Stock
-
Product Code: EUTLE822BLKCurrently out of Stock
-
Product Code: LLR601214 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
