- USB 3.2 Gen 1 interface is up to 10X faster than USB 2.0 while still compatible with USB 2.0 ports
- Retractable USB connector means no cap to lose
- Limited lifetime warranty
<
>
Verbatim 32GB Store 'n' Go V3 USB 3.2 Gen 1 Flash Drive - Gray - 32 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type A - Gray - Lifetime Warranty - 1 Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Product Color | Gray |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Capacity | 32 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 80 MB/s |
| Write speed | 25 MB/s |
| Data retention | 10 year(s) |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black, Grey |
| Width | 58 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 10 g |
| USB powered | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | USB Memory Sticks |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
