<
>
Micro-Cut Shredder, 10 Sht Cap, 34-1/4"x19"x15", Black/Gray
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Noise Level Without Load | 52 dB |
| Product Color | Black ~ Dark Gray |
| Security Level | P-5 |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Shred Type | Micro Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 20 gal |
| Width | 34.3" |
| Shredding Item | Staples ~ Credit Card ~ Paper Clip ~ Paper |
| Product Name | Fortishred 2250M TAA Compliant Micro-Cut Shredder |
| Product Model | 2250M |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 19" |
| Features | Silent Shred ~ Electronic Auto Start/Stop ~ Continuous Duty Motor ~ Bin Full Indicator ~ Auto Shutoff ~ Auto Reverse Technology ~ Safety Shield ~ Jam Proof |
| Height | 15" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
Fellowes Fortishred 2250M Micro-Cut Shredder -- Continuously shreds 8 - 10 sheets of paper per pass into 2011 (2/32 x 9/16" Security Level P-5) micro-cut particles for superior security
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
