‹ Prev
Next ›
Open Top Waste Receptacle, 38 Gal., 20"x36", Black/Chrome
Currently out of Stock
- Sturdy for outdoor use; aesthetically designed for indoor use.
- Concave lid guides debris into the opening.
- Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun.
- High-density, polyethylene receptacle for long-lasting use.
- Moisture- and impact-resistant receptacle.
- Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
Product Details
General Information
| Capacity | 38 gal |
| Product Color | Black ~ Silver |
| Width | 36" |
| Product Name | At-Your-Disposal Vertex Waste Receptacle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 20" |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Height | 38" |
Product Information
| Brand | Genware |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Heavy-duty container is sturdy for outdoor use and aesthetically designed for indoor use. Concave lid guides debris into the opening. Built-in UV inhibitors keep container looking great even after prolonged exposure to the sun. High-density polyethylene extends the life. Moisture- and impact-resistant receptacle. Interior retainer ring hides bag while holding it in place.
People who bought this also bought
-
Product Code: SAF9926TNCurrently out of Stock
-
Product Code: SKU-4996492Currently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15BCurrently out of Stock
-
Product Code: HLMHLSC04G15ACurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9372BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9371BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9940BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9923BL1 Stock Available
-
Product Code: SAF9486BLCurrently out of Stock
-
Product Code: SAF9485BLCurrently out of Stock
-
Product Code: RCPS3ETBK4 Stock Available
-
Product Code: SKU-299827636 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews